Adam Woźniak z restauracji Pałac Tłokinia (Tłokinia Kościelna) został zwycięzcą IV Krakowskiego Biegu Kelnerów. II miejsce zajęła Adrianna Gajek z Zajazdu Hetman (Lgota Murowana), a III przypadło Wojciechowi Rzepce z Niebieskiego ART Hotelu &SPA.

Kelnerzy rozpoczęli zmagania od klasycznego nakrywania do stołu (do lunchu i kolacji), w trakcie której  sprawdzano obycie kelnerskie i znajomość etykiety. Później kelnerzy przeszli do konkurencji zręcznościowych. Najpierw rywalizowali wewnątrz hali EXPO Kraków na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Zadaniem uczestników było jak najszybsze przejście dystansu i pozbieranie ze stołów: butelek, kieliszków, wody i kwiatów.

Następnie odbyła się niezwykle widowiskowa konkurencja, czyli próba pobicia rekordu świata w liczbie kieliszków utrzymanych w jednej dłoni. Ten należący do brytyjskiego someliera Philipa Osentona i wynosi 51 kieliszków! Najlepszy okazał się Jarosław Jakimowicz z restauracji, który zdołał utrzymać 29 kieliszków, co jest rekordem Krakowa w tej dyscyplinie.

Ostatnią konkurencją był sprint z tacą i jajkiem, który odbył się na deptaku przed EXPO Kraków.

Najlepsi Kelnerzy otrzymali nagrody rzeczowe, a zwycięzca tytuł Super Kelnera Roku 2014 sygnowany przez prestiżowe branżowe Targi HORECA. Ponadto zwycięska restauracja zdobyła cenne nagrody rzeczowe.

Przedstawiciele każdej restauracji uczestniczącej w Biegu otrzymali także bezpłatny wstęp na Targi HORECA i GASTROFOOD oraz możliwość skorzystania ze szkoleń podczas Targów.

Organizatorami IV edycji Krakowskiego Biegu Kelnerów były: firma Targi w Krakowie Sp. z o.o., Krakowska Szkoła Restauratorów oraz firma Gastroinfo Zbigniew Kurleto.

Dziękujemy za udział, wspaniałe emocje i gratulujemy profesjonalizmu!