magni.png27-29 maja 2016 zapraszamy do EXPO Kraków na kolejną edycję MAGNIFICON EXPO! Wydarzenie Miohi to dwa dni pełne atrakcji: eliminacje do konkursu EuroCosplay, targi poświęcone japońskiej kulturze i popkulturze w Polsce oraz występy wspaniałych artystów!

 

Magnificon jest festiwalem poświęconym szeroko pojętej popkulturze japońskiej, a także, w mniejszym zakresie, jej tradycji i sztuce. Podczas weekendu młodzi ludzie z całej Polski spotykają się aby porozmawiać o filmach animowanych, azjatyckim kinie, komiksie, grach elektronicznych, grach planszowych, tradycyjnych grach logicznych (np. mahjongu i go), tradycjach Japonii, japońskiej kuchni, różnicach kulturowych między Polską a Krajem Kwitnącej Wiśni, azjatyckiej muzyce i wielu innych tematach.

Na program festiwalu składają się nie tylko panele dyskusyjne lecz również szereg konkursów, spotkania z gośćmi, warsztaty artystyczne, występy, turnieje gier czy targi i wystawy. Całość dopełnia fantastyczna atmosfera, którą tworzy kilka tysięcy fanów. W tym roku spodziewamy się ugościć ponownie kilka tysięcy uczestników.

Cosplay i eliminacje do konkursu EuroCosplay

Słowo ‚cosplay’ oznacza tymczasową transformację osoby, zwanej cosplayerem, w najczęściej fikcyjną postać. Podczas zlotów fanów japońskiej popkultury cosplayerzy wcielają się głównie w postaci z anime, mang, oraz gier konsolowych i komputerowych. W celu uzyskania jak największego podobieństwa do wybranego pierwowzoru mogą zastosować bardzo bogaty wachlarz środków – poczynając od uszycia odpowiedniego stroju, poprzez konstrukcję przypisanych danej postaci rekwizytów (np. broni, biżuterii, skrzydeł), adekwatną charakteryzację, na imitowaniu mimiki i zachowań postaci kończąc.

Konkurs Cosplay, podczas którego uczestnicy rywalizują próbując jak najlepiej wcielić się w wybraną postać, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych atrakcji konwentowych. Dodatkowo na Magnificonie już po raz szósty będziemy wybierać reprezentanta Polski na finał konkursu EuroCosplayu w Londynie. W zeszłym roku triumfowaliśmy w tym konkursie, a w poprzednich latach trzykrotnie zdobyliśmy drugie miejsce (na 18 krajów!)

Targi w EXPO Kraków

Podczas Magnificonu eXpo odbywają się największe targi poświęcone japońskiej kulturze i popkulturze w Polsce. Podczas weekendu pojawiają się wydawnictwa, sklepy z gadżetami, rysownicy i twórcy biżuterii, krawcowe i projektanci mody, sklepy komiksowe, a także biura podróży i fani wyprzedający swoje kolekcje. Oferta stoisk jest przeróżna, od mangi i anime, poprzez gry komputerowe, konsolowe oraz planszowe, fantastykę czy sztukę po wyroby spożywcze czy modę. Tutaj uczestnicy mogą znaleźć wszystko czego polski pasjonat kultury i popkultury japońskiej mógłby zapragnąć.

Moc atrakcji dla fanów mangi i anime

Poza wspomnianymi wcześniej konkursami Cosplay odbywa się szereg innych atrakcji, które ściągają setki uczestników. W poprzednich latach, niewątpliwie były nimi występy japońskich artystów: twórcy muzyki elektronicznej, komponującego utwory inspirowane bardzo popularną serią gier „Vocaloid” - Dead Ball P, j-rockowego wokalisty i kompozytora HITTa czy folkowej piosenkarki Rikki. W tym roku planujemy oczywiście również pojawią się japońscy artyści oraz szereg innych ciekawych gości. Dodatkowo będziemy kontynuowali serię warsztatów z najlepszymi polskimi i zagranicznymi twórcami kostiumów cosplay, a także konferencję tłumaczy komiksów z języka japońskiego.

Japońska tradycja w Krakowie

Pomimo że festiwal nastawiony jest głównie na nowoczesny japoński przemysł rozrywkowy, nie brakuje również zagadnień związanych z japońskimi tradycjami, sztuką orientu czy życiem we współczesnej Japonii. Niezależnie od tego czy kogoś interesuje język japoński, podróżowanie, origami, tradycyjne bronie czy architektura – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dwa dni pełne atrakcji

Magnificon to nie tylko wielkie wydarzenia, targi czy atrakcyjny program, to także sposób na ciekawe spędzenie czasu oraz poznanie ludzi, z którymi można dzielić pasję. Podczas całego festiwalu odbywają się przeróżne zajęcia, z których można skorzystać gdy nie odbywa się akurat odpowiedni punkt programy czy chce się po prostu odpocząć. Uczestnicy mają do dyspozycji strefę gier konsolowych, kilka stanowisk do gier muzycznych, wypożyczalnie gier planszowych, pokazy i naukę tradycyjnych japońskich gier logicznych i gier karcianych. Kolejnymi atrakcjami niewątpliwe są dwa tzw. fotostudia – miejsca gdzie każdy uczestnik może wykonać pamiątkowe zdjęcia ze znajomymi lub profesjonalnie uwiecznić swój strój cosplay.

Zapraszamy już tradycyjnie w ostatni weekend maja!

 

Aktualne informacje znajdziecie na stronie Organizatora: www.magnificon.miohi.pl