Od 2004 roku Slow Food organizuje co dwa lata spotkania rolników z całego świata, gromadząc przy tym w jednym miejscu tysiące najwybitniejszych szefów kuchni, naukowców zajmujących się rolnictwem, przetwórstwem oraz gastronomią i przy tym pokazujac konsumentom, czym jest jakościowe i zdrowe jedzenie i czym jest życie rolnika i hodowcy. W tym roku podobna impreza zostanie zorganizowana w Krakowie.

Będą klasyczne targi, na których będzie można skosztować i kupić słowacką i rumuńską bryndzę, czeskie piwa, węgierskie tokaje i słynne wędliny na bazie mangalicy. Nie zabraknie oczywiście, polskich produktów praktycznie z każdego województwa. Do tego laboratoria smaku, pokazy, debaty o stanie polskiej gastronomii i najlepszych produktach lokalnych z Europy Środkowej. Na degustacyjne spotkania z producentami zapraszają również polscy cydrownicy oraz winiarze, którzy podczas festiwalu staną w szranki podczas konkursu na najlepsze polskie Wino Świętomarcińskie.

Już teraz warto sobie zaplanować weekend poprzedzający Święto Niepodległości 11 listopada w Krakowie. To będą dni, jakich jeszcze w Polsce nie było!

Zapraszamy 8–9 listopada 2014 roku do EXPO Kraków!


Program festiwalu jest dostępny tutaj!

źródło informacji: www.terramadre.pl