FP4.jpg6 czerwca 2016 roku odbędzie się V edycja Forum Przedsiębiorców Małopolski. Głównym tematem spotkania będzie "Polska firma rodzinna. Od silnych marek lokalnych do globalnej marki Polska". Zachęcamy do zapoznania się z agendą wydarzenia!

 
 
Czy wiesz, że w ciągu ostatniej godziny statystyczny Niemiec, Anglik, Duńczyk zarobił prawie 100 złotych? Dlaczego do kieszeni przeciętnego Polaka w tym samym czasie trafiło niespełna 23 złote?
 
Jest tak głównie dlatego, że w ciągu owych 60 minut jedna czwarta Niemców, Anglików i Duńczyków wymyślała nowe produkty, usługi i technologie, a w Polsce zajmowało się tym - według optymistycznych szacunków - trzy procent pracowników. Pozostali montowali to, co wymyślili inni - w oparciu o obce technologie. Dopóki tak będzie, pozostaniemy jednym z uboższych społeczeństw UE i OECD.
 
Przez ostatnie ćwierćwiecze Polska „goniła Zachód” kopiując tamtejsze wzorce organizacyjne i importując sprawdzone technologie. Awansowała w ten sposób z peryferiów globalnej gospodarki do pierwszej ligi krajów-montowni. Ale doszliśmy do ściany. Bez własnych innowacji nigdy nie dogonimy rozwiniętych krajów, nasi przedsiębiorcy i ich pracownicy będą zarabiać mniej.
 
Od blisko 40 lat cała globalna gospodarka opiera się na wiedzy. Nowoczesna myśl techniczna i organizacyjna zapewnia przewagę konkurencyjną - firmom i krajom. Dotyczy to i nowych sektorów gospodarki, i tradycyjnych branż. Koło trzeba ciągle wymyślać od nowa. Wczoraj znalazło ono zastosowanie w samochodzie, dzisiaj w mobilnej walizce i łaziku marsjańskim, a jutro? To zależy od pomysłowości. Każde nowatorskie zastosowanie jakiegoś przedmiotu, nawet znanego, jest innowacją. 90 proc. polskich przedsiębiorców boi się tego słowa. To naturalne. Większość ludzi obawia się zmian, intuicyjnie je od siebie odpycha. A innowacja to właśnie zmiana. Z drugiej strony ludzkie potrzeby stale rosną, a potrzeba jest matką wynalazku i… innowacji. Przedsiębiorcy wiedzą to lepiej, niż ktokolwiek inny. Niemal każdy produkt i każdą usługę trzeba stale udoskonalać, czasem rewolucyjnie zmieniać - tak uzyskuje się przewagę konkurencyjną. I tak zarabia się największe pieniądze. Odtwórcy będą zawsze ubogimi krewnymi oryginalnych twórców.
 
W samym Krakowie mamy liderów znanych na międzynarodowym rynku wielu branż. Aby awansować do europejskiej ekstraklasy, wcale nie musimy kopiować cudzych wzorców. Mamy w Polsce firmy, które od lat podbijają wymagające zachodnie rynki.
 
 
Serdecznie zapraszamy na V Forum Przedsiębiorców Dziennika Polskiego (6 czerwca 2016 r. w EXPO Kraków), gdzie podczas debat eksperckich postaramy się podpowiedzieć politykom rozwiązania najlepsze dla polskiej gospodarki.